Międzynarodowa organizacja standaryzacyjna ISO opracowała specyfikację warstwowego modelu komunikacyjnego OSI (ang. Open Standard Interconnection). Składa się on z 7 warstw i nie zawiera dokładnych specyfikacji struktur danych i procedur dla poszczególnych warstw. Są to jedynie ogólne wytyczne.
Model OSI opisuje drogę danych od aplikacji w systemie jednej stacji roboczej do aplikacji w systemie drugiej. Przed wysłaniem, dane wraz z przekazywaniem do niższych warstw sieci, zmieniają swój format. Proces ten nazywamy kapsułkowaniem.
W warstwie transportu dane obejmują właściwe dane oraz nagłówek segmentu. W warstwie sieciowej dane, oprócz właściwych danych i nagłówka segmentu, dodatkowo wzbogacone są o nagłówek sieciowy. Zawiera on adresy logiczne (źródłowy i docelowy), które wyznaczają drogę pakietów między dwoma stacjami pracującymi w oddzielnych sieciach.
W warstwie łącza danych pakiet z poprzedniej warstwy wzbogacony jest dodatkowo o nagłówek ramki. Określa on sposób przekazania danych przez interfejs sieciowy do sieci fizycznej. W warstwie fizycznej pakiet z poprzedniej warstwy przekształcany jest do postaci pozwalającej przesłać informację kablem sieciowym za pomocą innego nośnika. Dane przekazywane są do stacji docelowej i tam są ponownie przekształcane z bitów na nagłówek ramki oraz pozostałe dane. Gdy wędrują one do wyższych warstw, to nagłówki są wykorzystywane do określenia sposobu przekazania danych wyższym warstwom. W związku z tym, po dotarciu danych do wyższej warstwy, nagłówek warstwy poprzedniej jest zdejmowany.