Sieci komputerowe
Sieci komputerowe

Model OSI

Współczesne programy komputerowe są bardzo skomplikowane. Ich struktura powoduje, że praktycznie niemożliwe jest zorganizowanie ich w postaci jednego zbioru podprogramów zarządzanych przez program główny. Duże programy mają strukturę warstwową, a najniższa warstwa operuje na danych fizycznych, czyli pamięciach czy też portach wejścia/wyjścia. Wyższe dane operują na danych abstrakcyjnych, zdefiniowanych przy użyciu danych niższego poziomu. Przykładem warstwowości oprogramowania jest dziedzina protokołów komunikacyjnych.

Międzynarodowa organizacja standaryzacyjna ISO opracowała specyfikację warstwowego modelu komunikacyjnego OSI (ang. Open Standard Interconnection). Składa się on z 7 warstw i nie zawiera dokładnych specyfikacji struktur danych i procedur dla poszczególnych warstw. Są to jedynie ogólne wytyczne.

Model OSI
Proces kapsułkowania

Model OSI opisuje drogę danych od aplikacji w systemie jednej stacji roboczej do aplikacji w systemie drugiej. Przed wysłaniem, dane wraz z przekazywaniem do niższych warstw sieci, zmieniają swój format. Proces ten nazywamy kapsułkowaniem.

W warstwie transportu dane obejmują właściwe dane oraz nagłówek segmentu. W warstwie sieciowej dane, oprócz właściwych danych i nagłówka segmentu, dodatkowo wzbogacone są o nagłówek sieciowy. Zawiera on adresy logiczne (źródłowy i docelowy), które wyznaczają drogę pakietów między dwoma stacjami pracującymi w oddzielnych sieciach.

W warstwie łącza danych pakiet z poprzedniej warstwy wzbogacony jest dodatkowo o nagłówek ramki. Określa on sposób przekazania danych przez interfejs sieciowy do sieci fizycznej. W warstwie fizycznej pakiet z poprzedniej warstwy przekształcany jest do postaci pozwalającej przesłać informację kablem sieciowym za pomocą innego nośnika. Dane przekazywane są do stacji docelowej i tam są ponownie przekształcane z bitów na nagłówek ramki oraz pozostałe dane. Gdy wędrują one do wyższych warstw, to nagłówki są wykorzystywane do określenia sposobu przekazania danych wyższym warstwom. W związku z tym, po dotarciu danych do wyższej warstwy, nagłówek warstwy poprzedniej jest zdejmowany.

Model OSI- kapsułkowanie
Model OSI jest już niestosowany i służy za wzorzec pomagający dobrze zrozumieć proces kapsułkowania. Obecnie standardem komunikacji otwartej jest model TCP/IP.

Powrót do:

Wyszukiwarka
Informacje
Kontakt

Jacek Jacek Jacek

Aktualizacja
Ostatnia aktualizacja: 2024-11-23