Zasilanie
Ważnym elementem zasilania jest prawidłowe uziemienie. Wyładowania elektrostatyczne są częstą przyczyną uszkodzeń układów półprzewodnikowych. Właściwe uziemienie zabezpiecza urządzenia przed uszkodzeniami.
W dużych budynkach wymaga się więcej niż jednego uziemienia. Powoduje to różnice potencjałów, co może doprowadzić do uszkodzeń czułych elementów elektronicznych. W sieci szkieletowej zaleca się stosowanie kabli światłowodowych, które nie przewodzą impulsów elektrycznych, a to eliminuje problem uziemienia.
Urządzenia posiadające uziemienie, przewód uziemiający zawsze podłączony jest do części metalowej, która nie jest pod napięciem. Np. płyta główna w komputerze połączona jest z obudową. Połączenie przewodu uziemienia do części metalowej, niebędącej pod napięciem, zabezpiecza tę część przed skutkami przebicia napięcia, które może wywołać błędy układów elektrycznych komputera.
W przypadku przypadkowego, błędnego podłączenia przewodu fazowego z obudową komputera, ładunki elektryczne zostaną
odprowadzone do ziemi. Spowoduje to połączenie przewodu fazowego z ziemią i zadziałanie bezpiecznika.
Przewodu zerowego N, nigdy nie wolno łączyć z bolcem w gnieździe elektrycznym, ponieważ w przypadku przerwy obwodu N, prąd popłynie przez przewód N do bolca, a następnie przewodem ochronnym do obudowy.
Projektując sieć, zawsze należy uwzględnić problemy zasilania. Przerwy w zasilaniu podtrzymujemy zasilaniem rezerwowym (UPS-y, baterie akumulatorów, przetwornice napięć itp.). W celu eliminacji zakłóceń stosuje się filtry przeciwzakłóceniowe.
UPS (ang. Uninterruptible Power Supply)- urządzenie lub system, którego funkcją jest nieprzerwane zasilanie innych urządzeń.
Rodzaje UPS-ów:
- UPS centralny- zabezpiecza grupę urządzeń (serwerownia lub centrala telefoniczna),
- Zasilacz indywidualny UPS- dedykowany dla pojedynczych odbiorników lub grupy odbiorników mniejszej mocy, stosowane np. do podtrzymania zasilania komputerów osobistych.