Sieci komputerowe
Sieci komputerowe

Urządzenia sieciowe

Sieci komputerowe | Urządzenia
Router
Most i przełącznik
Regenerator i koncentrator
Modem
Karta sieciowa
Punkt dostępowy
Konwerter
Multiplekser
Centrala telefoniczna
Akcesoria sieciowe
Urządzenia, które są przyłączane bezpośrednio do segmentu sieci, można podzielić na dwie klasy:
  • urządzenia końcowe- komputery (hosty), drukarki i inne urządzenia wykonujące usługi bezpośrednio dla użytkownika,
  • urządzenia sieciowe- wszystkie urządzenia, które łączą urządzenia końcowe. Umożliwiają w ten sposób komunikację między nimi. Przykładem są: routery, przełączniki, wtórniki, koncentratory, mosty.
Komputery przyłącza się fizycznie do mediów sieciowych za pomocą kart sieciowych. Umożliwia to wysyłanie poczty elektronicznej, drukowanie, skanowanie czy też uzyskiwanie dostępu do baz danych. Każda karta sieciowa posiada unikalny kod zwany adresem MAC (ang. Media Access Control). Steruje on komunikacją komputera w sieci.

Wtórnik regeneruje sygnał analogowy lub cyfrowy, zniekształcony przez straty transmisji powstałe w wyniku tłumienia. Nie podejmuje decyzji o przekazywaniu pakietów jak router lub most.

Zadaniem koncentratora jest koncentrowanie połączeń. Dzięki nim grupa komputerów jest postrzegana od strony sieci jako pojedyncza jednostka. Koncentracja jest wykonywana pasywnie i nie ma żadnego innego wpływu na transmisję danych. Koncentratory aktywne oprócz koncentracji regenerują sygnał.

Mosty przekształcają formaty sieciowej transmisji danych i realizują podstawowe funkcje zarządzania tą transmisją. Łączą sieci LAN i sprawdzają dane w celu określenia, czy powinny one zostać przesłane na drugą stronę mostu, czy też nie.

Przełączniki zarządzają przesyłaniem danych. Nie przekształcają formatów transmisji danych.

Routery to najbardziej zaawansowane urządzenia i dysponują wszystkimi wymienionymi wcześniej możliwościami. Regenerują sygnały, koncentrują wiele połączeń, przekształcają formaty transmisji danych, zarządzają transferem danych i łączą sieci WAN.

Klasyfikacja urządzeń sieciowych

  • CPE (ang. Customer Premises Equipment)- urządzenia znajdujące się w placówkach abonenta zwane są wyposażeniem CPE (ang. Customer Premises Equipment)- urządzenia końcowe użytkownika. Abonent jest właścicielem wyposażenia CPE lub dzierżawi je od dostawcy usług. Wyposażenie CPE jest połączone z najbliższą centralą dostawcy za pomocą kabla miedzianego lub światłowodu. Często kabel ten nazywany jest pętlą lokalną lub "ostatnią milą". Połączenie dodzwaniane jest łączone lokalnie z innymi pętlami lokalnymi lub nielokalnie poprzez łącze dalekosiężne z główną centralą. Dalej po drodze do miejsca docelowego przechodzi do centrali sekcji, a następnie do centrali regionalnej lub międzynarodowej. Aby możliwe było przesyłanie danych po pętli lokalnej, potrzebne jest urządzenie, np. modem, które przygotuje je do transmisji.
  • DCE (ang. Data Circuit-Terminating Equipment lub Data Communications Equipment)- urządzenia komunikacyjne (np. modemy), które przesyłają dane przez pętlę lokalną. DCE stanowi interfejs dla urządzeń DTE w sieciach WAN.

  • DTE (ang. Data Terminal Equipment)- urządzenia klienta, które przekazują dane do urządzeń DCE. Urządzenie DCE stanowi przede wszystkim interfejs dla urządzenia DTE, do łącza komunikacyjnego sieci WAN. W ramach interfejsu DTE/DCE wykorzystane są różne protokoły warstwy fizycznej, np. szybki interfejs szeregowy HSSI (ang. High-Speed Serial Interface) i V.35. Protokoły te określają kody i parametry elektryczne używane w komunikacji między urządzeniami.

Urządzenia sieciowe DCE-DTE

Urządzenia sieciowe DCE-DTE

Dostępne łącza WAN mogą mieć różne szybkości, które są podawane w bitach na sekundę (b/s), kilobitach na sekundę (Kb/s, czyli 1000 b/s), megabitach na sekundę (Mb/s, czyli 1000 Kb/s) i gigabitach na sekundę (Gb/s, czyli 1000 Mb/s).

Sieci WAN są grupami sieci LAN połączonych łączami komunikacyjnymi udostępnianymi przez dostawcę usług. Ponieważ jednak łączy komunikacyjnych nie można podłączać bezpośrednio do sieci LAN, konieczne jest użycie różnych urządzeń odgrywających rolę interfejsów. Komputery w sieci LAN przesyłają dane do routera, który jest wyposażony zarówno w interfejs LAN, jak i WAN. Router ten na podstawie adresu warstwy dostarcza dane do określonego interfejsu WAN. Dzięki temu, że routery są aktywnymi i inteligentnymi urządzeniami sieciowymi, mogą aktywnie uczestniczyć w zarządzaniu siecią. Routery zarządzają sieciami poprzez dynamiczne sterowanie zasobami i wspomaganie realizacji celów stawianych sieciom. Niektóre z tych celów to zapewnienie łączności, niezawodność, wydajność, możliwość zarządzania i elastyczność.

Linia komunikacyjna wymaga, aby sygnały były przesyłane w odpowiednim formacie. W przypadku linii cyfrowych potrzebna jest jednostka obsługi kanału CSU (ang. Channel Service Unit) i jednostka obsługi danych DSU (ang. Data Service Unit). Często stanowią one jedno urządzenie CSU/DSU. Urządzenie CSU/DSU może także być wbudowane w kartę interfejsu routera. Jeśli używana jest pętla lokalna analogowa, a nie cyfrowa, potrzebny jest modem. Modemy przesyłają dane przez głosowe linie telefoniczne, stosując technikę modulacji i demodulacji sygnału. Sygnały cyfrowe nakłada się na sygnał analogowy modulowany w celu przesłania go po łączu. Po włączeniu głośnika modemu można usłyszeć zmodulowany sygnał, który przypomina serię pisków. U celu sygnały analogowe są demodulowane, czyli przekształcane ponownie na postać cyfrową.

Jeśli używana jest linia komunikacyjna ISDN, podłączony do niej sprzęt, musi być zgodny z tym standardem. Zgodność tę zapewnia interfejs komputera (w przypadku bezpośrednich połączeń dodzwanianych) lub interfejs routera (w przypadku połączeń między sieciami LAN i WAN). Starsze urządzenia bez interfejsu ISDN wymagają adaptera terminala ISDN- TA (ang. terminal adapter).

Serwery komunikacyjne pełnią funkcję koncentratorów przy połączeniach dodzwanianych i przy zdalnym dostępie do sieci LAN. Mogą być one wyposażone jednocześnie w interfejsy analogowe i cyfrowe (ISDN) oraz równocześnie obsługiwać setki użytkowników.

Powrót do:

Wyszukiwarka
Informacje
Kontakt

Jacek Jacek Jacek

Aktualizacja
Ostatnia aktualizacja: 2024-08-24