W procesie wyznaczania ścieżki brane są pod uwagę:
- odległość do celu,
- przepustowość łącza,
- obciążenie łącza,
- koszt łącza.
Procesem routingu sterują
protokoły routingu, które określają sposób kierowania pakietami
routowalnego protokołu sieciowego, czyli protokołu dopuszczającego kierowanie przepływem pakietów. Przykładem jest tu protokół IP.
Routery mogą obsługiwać wiele protokołów routingu oraz wiele protokołów routowalnych. Mamy wówczas do czynienia z routingiem wieloprotokołowym.
Rodzaje routingu
Algorytmy routingu
- stan łacza (ang. link state)- wybór najkrótszej ścieżki. Router zna wszystkie pośrednie routery. Tworzy i przechowuje w swojej bazie dane określające topologię i partycje sieci. Implementacją algorytmu stanu łącza jest protokół
OSPF (ang. Open Shortest Path First). Wykorzystuje on trasowanie zależne od typu obsługi. Można zdefiniować wiele tras prowadzących do tego samego celu. Wybór pomiędzy nimi będzie zależał od pola typ obsługi w nagłówku pakietu IP. Protokół OSPF wykorzystuje także mechanizm równomiernego obciążenia. Jeśli istnieje kilka tras o tym samym koszcie, to ruch zostanie rozłożony równomiernie. Protokół umożliwia podział zasobów sieci na niezależne obszary, co pozwala wielu grupom wyznaczać trasy.
- wektor odległości (ang. distance vector)- określa kierunek i odległość. Router wysyła swoją tablicę routingu do kolejnego routera. Ten z kolei na podstawie otrzymanej informacji aktualizuje swoją tablicę routingu i przesyła informację dalej.
W tablicy routingu zapisana jest odległość do wybranej sieci. W przypadku, gdy sieć jest bezpośrednio przyłączona do routera,
odległość ta wynosi 0. Implementacją algorytmu wyznaczania wektor-odległość jest protokół RIP. Komunikaty zawierają adres sieci i odległość do tej sieci. Odległość tą określa się za pomocą liczby routerów, przez które musi przejść pakiet, aby dotarł do drugiej sieci. Innymi protokołem wektora odległości jest IGRP.
- hybrydowy- połączenie algorytmu stanu łącza i wektora odległości. Wyznaczenie najlepszej trasy odbywa się za pomocą
wektora odległości, a uaktualnienie tablicy routingu następuje dopiero w przypadku zmiany konfiguracji sieci. Implementacją jest zastrzeżony przez Cisco Systems, protokół EIGRP.