Sieci komputerowe
Sieci komputerowe

Łącza dodzwaniane

Łącza dodzwaniane stosowane są tam, gdzie potrzebne są sporadyczne transfery danych o niewielkiej objętości. Mogą być używane modemy i analogowe linie telefoniczne. Umożliwiają one zestawianie dedykowanych połączeń komutowanych o niewielkiej przepustowości.
Łącza analogowe dodzwaniane
W tradycyjnej telefonii stosuje się kable miedziane, służące jako pętle lokalne, łączące aparat telefoniczny abonenta z publiczną komutowaną siecią telefoniczną PSTN (ang. Public Switched Telephone Network). W trakcie połączenia sygnał w pętli lokalnej ma postać zmieniającego się w sposób ciągły sygnału elektronicznego transportującego przetworzony głos abonenta.

Pętla lokalna nie jest odpowiednim medium do bezpośredniego przesyłania danych komputerowych, niemniej jednak dzięki modemom jest możliwa transmisja takich danych przez telefoniczną sieć głosową. Modem moduluje dane binarne, przetwarzając je w sygnał analogowy u nadawcy, a u odbiorcy demoduluje sygnał analogowy i przekształca go w dane binarne.

Szybkość przesyłania sygnałów jest ograniczona przez parametry fizyczne pętli lokalnej oraz jej połączenie z siecią PSTN. Górna granica wynosi około 33 Kb/s. Jeśli sygnał biegnie bezpośrednio przez połączenie cyfrowe, granica ta wynosi 56 Kb/s.

W przypadku małych firm technologia ta może być wystarczająca do przesyłania informacji o sprzedaży, cenników, raportów i poczty elektronicznej, ale jednak została wyparta przez nowsze technologie.

Zaletami linii modemowych i analogowych jest prostota, dostępność i niskie koszty wdrożenia.

Wadą jest niska przepustowość i względnie długi czas łączenia. Udostępniony przez połączenie dodzwaniane obwód dedykowany charakteryzuje się małymi opóźnieniami w ruchu typu punkt-punkt, ale przy tak niskiej przepustowości nie jest możliwe prawidłowe przesyłanie głosu lub obrazów wideo.

Powrót do:

Wyszukiwarka
Informacje
Kontakt

Jacek Jacek Jacek

Aktualizacja
Ostatnia aktualizacja: 2024-11-24