Pętla lokalna nie jest odpowiednim medium do bezpośredniego przesyłania danych komputerowych, niemniej jednak dzięki modemom jest możliwa transmisja takich danych przez telefoniczną sieć głosową. Modem moduluje dane binarne, przetwarzając je w sygnał analogowy u nadawcy, a u odbiorcy demoduluje sygnał analogowy i przekształca go w dane binarne.
Szybkość przesyłania sygnałów jest ograniczona przez parametry fizyczne pętli lokalnej oraz jej połączenie z siecią PSTN. Górna granica wynosi około 33 Kb/s. Jeśli sygnał biegnie bezpośrednio przez połączenie cyfrowe, granica ta wynosi 56 Kb/s.
W przypadku małych firm technologia ta może być wystarczająca do przesyłania informacji o sprzedaży, cenników, raportów i poczty elektronicznej, ale jednak została wyparta przez nowsze technologie.
Zaletami linii modemowych i analogowych jest prostota, dostępność i niskie koszty wdrożenia.
Wadą jest niska przepustowość i względnie długi czas łączenia. Udostępniony przez połączenie dodzwaniane obwód dedykowany charakteryzuje się małymi opóźnieniami w ruchu typu punkt-punkt, ale przy tak niskiej przepustowości nie jest możliwe prawidłowe przesyłanie głosu lub obrazów wideo.Powrót do: