Sieci komputerowe
Sieci komputerowe

Frame Relay

W protokole Frame Relay nie występuje korekcja błędów ani kontrola przepływu. Uproszczona obsługa ramek zmniejsza opóźnienia, a środki mające na celu uniknięcie gromadzenia się ramek w systemach pośrednich pozwalają ograniczyć fluktuacje.

Sieć Frame Relay może pełnić funkcję sieci prywatnej. Najczęściej jest ona udostępniona jako usługa w sieci publicznej. Zazwyczaj sieć składa się z wielu znajdujących się w różnych miejscach przełączników Frame Relay połączonych przy użyciu łączy dalekosiężnych. Protokół Frame Relay jest często wykorzystywany do łączenia sieci LAN.

Połączenie zrealizowane w sieci Frame Relay, między dwoma urządzeniami DTE (Data Terminal Equipment; urządzenie komunikacyjne po stronie użytkownika), jest określane jako obwód wirtualny VC (ang. Virtual Circuit). Obwody wirtualne mogą być ustanawiane dynamicznie, poprzez wysłanie do sieci odpowiednich komunikatów sygnalizacyjnych. Takie obwody określane są jako przełączane obwody wirtualne SVC (ang. Switched Virtual Circuit). Jednak nie są one często używane. Zwykle używane są stałe obwody wirtualne PVC (ang. Permanent Virtual Circuit), skonfigurowane wstępnie przez operatora.

Obwód wirtualny tworzony jest poprzez zapisanie w pamięci każdego przełącznika, odwzorowania między portem wejściowym a portem wyjściowym. W wyniku tej operacji oba przełączniki pozostają połączone tak długo, jak zdefiniowana jest ciągła ścieżka między dwoma końcami określonego obwodu.

Frame Relay- obwód PVC
Połączenie z brzegiem sieci stanowi zazwyczaj łącze dzierżawione, ale u niektórych dostawców dostępne są też połączenia dodzwaniane, za pośrednictwem linii ISDN. Kanał D, łącza ISDN, służy do ustanowienia obwodu SVC na jednym lub wielu kanałach B. Taryfy za połączenia Frame Relay uzależnione są od przepustowości portu podłączonego na brzegu sieci. Dodatkowe czynniki decydujące o opłatach to uzgodniona przepustowość i gwarantowana szybkość transmisji CIR (ang. Committed Information Rate) poszczególnych obwodów PVC łączonych przez port.

Protokół Frame Relay zapewnia nieprzerwaną komunikację opartą na medium o współużytkowanej przepustowości, odpowiednią zarówno do przesyłania głosu, jak i danych. Jest to idealne rozwiązanie do łączenia korporacyjnych sieci LAN. Router w sieci LAN wymaga tylko jednego interfejsu, nawet gdy używanych jest wiele obwodów VC.

Krótkie łącze dzierżawione do sieci Frame Relay zapewnia ekonomiczne połączenie między rozproszonymi geograficznie sieciami LAN.

Topologie sieci Frame Relay:

  • Topologia gwiazdy- koncentrator i 6 łącz fizycznych,

    Frame Relay- topologia gwiazdy

  • Topologia gwiazdy- koncentrator i jedno łącze fizyczne z 5 obwodami wirtualnymi,

    Frame Relay- topologia gwiazdy

  • Topologia pełnej siatki- 6 węzłów sieci z 15 łączami,

    Frame Relay- topologia pełnej siatki

  • Topologia siatki- każde urządzenie DTE posiada jedno łącze fizyczne, w którym występują 4 obwody wirtualne.

    Frame Relay- topologia siatki

Powrót do:

Wyszukiwarka
Informacje
Kontakt

Jacek Jacek Jacek

Aktualizacja
Ostatnia aktualizacja: 2024-09-19